O PSYCHOTERAPII

"Ubierz żal w słowa;

ból, który nie mówi, szepce do serca i każe mu pęknąć"

William Szekspir

PSYCHOTERAPIA

Czym jest psychoterapia?

Psychoterapia to metoda leczenia sposobami psychologicznymi. Polega na rozmowie z psychoterapeutą podczas regularnych spotkań. Jest to szczególny rodzaj rozmowy, który pozwala na pogłębienie problemu i dotarcie do jego źródła.

Psychoterapeuta pomoże dostrzec Ci i zrozumieć dlaczego tworzysz takie, a nie inne sądy o sobie samym, o bliskich Ci osobach lub sytuacji, w której jesteś. Z pomocą psychoterapeuty możesz przyglądnąć się z innej perspektywy swoim myślom, zachowaniom, uczuciom i skonfrontować się z nimi. Uświadomienie sobie wewnętrznych mechanizmów, które Tobą kierują, pozwoli uzyskać Ci nad nimi kontrolę i zmienić sposób funkcjonowania. Zaczniesz lepiej rozumieć siebie, innych, a tym samym Twój komfort życia stanie się lepszy.  

Psychoterapia psychodynamiczna jedną z najbardziej uznanych metod psychoterapii na świecie, natomiast w Polsce rekomendowana jest przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne, a także Polskie Towarzystwo Psychiatryczne oraz Narodowy Fundusz Zdrowia.

Pierwsze spotkanie z terapeutą to jeszcze nie psychoterapia, ma ono bardziej charakter konsultacyjny. Podczas pierwszego spotkania psychoterapeuta będzie chciał dowiedzieć się z czym przychodzisz i określić jakie działania będą dla Ciebie najlepsze. Dowiesz się również na czym polega psychoterapia i jakie są jej zasady. Więcej na temat konsultacji przeczytasz tutaj.

Czas trwania psychoterapii zostaje ustalany indywidualnie. Można się wstępnie umówić na dany okres czasu, a w trakcie terapii, w zależności od postępów wydłużyć lub skrócić czas jej trwania.

Więcej na temat tego, kiedy zgłosić się na psychoterapię oraz samej oferty znajdziesz tutaj.

Psychoterapia małżeńska i par

Psychoterapia małżeńska/pary daje możliwość aby w neutralnym miejscu i bezpiecznej atmosferze przyjrzeć się temu co dzieje się w związku. Przede wszystkim analizowane są relacje między partnerami, myśli, emocje i wyobrażenia o sobie i partnerze. To jak wygląda wasz aktualny związek po części zależy od tego jak wasza osobowość rozwijała się w rodzinach, z których pochodzicie. Dzięki psychoterapii możecie przepracować trudne doświadczenia, zrozumieć źródło swoich oraz partnera emocji i zachowań, a także wypracować dojrzały wzorzec funkcjonowania w związku.

Więcej na temat tego, kiedy zgłosić się na psychoterapię małżeńską/pary znajdziesz tutaj.